Psia Terapia

W dżungli życia,w życia buszu zawsze Ci pomogą cztery łapy, para uszu, oczy, nos i ogon . L.J.Kern

Szkolenia

 • czwartek, 30 kwietnia 2009
  • Click and Voice.

   Przepraszam wszystkich czekających na informacje ze szkolenia za tak duży poślizg czasowy. Oj, brak mi wolnych chwil na pisanie blogu...

   Nadrabiam wobec tego zaległości i dziś krótka notka o tym co było na szkoleniu. 

   Szkolenie poświęcone było znanej większości osób metodzie klikerowej, jednak w małym stopniu zmodyfikowanej w porównaniu z tradycyjną metodą. Co to kliker i na czym polega tradycyjna metoda, nie będe pisać, dość jest już w necie informacji na ten temat i świetnych filmików ze szkoleń, a zainteresowanych mogę odesłać np. do bloga fantastycznych, klikerowych piesków Sunday i Vigo (Psi blog). Opiszę tylko krótko jakie modyfikacje wprowadza w owo szkolenie Jacek Gałuszka. 

   Metoda opiera się na założeniach i obserwacjach wynikających z:

   - wniosków wyciąganych na podstawie procesów udomowienia psa i wspólnego od ponad 14 tys. lat życia człowieka z psem  (czyli doskonałej komunikacji psa z człowiekiem),

   - ontogenezy behawioru psa. (Między innymi tu mówione było o klasyfikacji zachowań psa do 3 wzorców, o których pisałam w poprzedniej notce. Poza tym wspomniane było o "ważoności" zmysłów psa, czyli węchu, wzroku i słuchu, i o tym, że komunikacja z człowiekiem zachodzi głównie w oparciu o ten 3 zmysł. Powinniśmy pamiętać, że wymaga on od psa wiekszej uwagi niż 2 poprzednie. To tłumaczy dlaczego własciciel powinien być tak atrakcyjny dla czworonoga i umieć skupić jego uwage, gdyż w przeciwnym razie naturalną rzeczą będzie rozpraszanie owej uwagi przez bodźce docierające do psa zmysłem węchu, czy wzroku. Kolejną poruszaną w tym zagadnieniu sprawą były pojawiające się u psa, w toku rozwoju,  zachowania unikające. Im później pojawiają się one u szczeniaka, tym dłużej trwa okres gdzie jest on bardziej otwarty na świat, ufny. U wilka okres gdzie nie ma tych zachowań, to tylko 19 dni, u psa pojawiają się one ok. 7 tygodnia życia, ale jest to w dużym stopniu zależne od rasy psa. Np. labrador ma ten czas bardzo długi bo aż 72 dni, dlatego jego okres socjalizacji w dużym stopniu przypada na czas sporej ufności do świata, co sprawia, że psy te są uważane powszechnie za rase łagodną i łatwo współpracującą z człowiekiem.)

   - inteligencj psa (to, że pies jest inteligentny to chyba nie muszę pisać ;))), a na zajęciach oglądalismy fantastyczne filmiki o bardzo inteligentnych psach :))

   - teorii uczenia się (tu było o warunkowaniu, ale skrót dotyczący treści tego zagadnienia możecie znaleźć w moim opisie  szkolenia z Jackiem Gałuszką z 2007 roku),

   - komunikacji wokalnej psa (słuchaliśmy jak psy się śmieją, jak "mówią" do siebie jak sobie grożą, a jak, jak są przyjacielskie, oglądaliśmy wykresy odgłosów psich i wilków.  W wielkim skrócie z tego co najważniejsze, to to, że jak chcemy pochwalić psa to mówimy wysokim głosem, a jak skarcić, to obniżamy ton głosu).

   A na czym polega sama metoda?

   1. Mówimy komendę (inaczej niż w klikerowej, gdzie zazwyczaj najpierw kształtujemy zachowanie kikaniem, a komende wprowadza się później)

   2. Pomagamy psu wykonać ową komendę, np. naprowadzając jedzonkiem (też inaczej niż w tradycyjnym szkoleniu klikerowym)

   3. Potwierdzamy "kliknięciem" wykonanie komendy,

   4. Chwalimy psa.

   Ważnym elementem jest też to, że dajemy psu informacje o tym, że np. próbuje źle wykonać daną komendę (czyli marker "złego zachowania"), porzez mówienie mu np. "nieee". Takie zachowanie ma na celu określenie co oznacza sytuacja kiedy nie ma kliknięcia i zapobiega nadmiernemu frustrowania psa.

   I to w zasadzie w wielkim skrócie całe szkolenie, ale warto było być na nim osobiście, choćby dla przyjemności posłuchania wiadomości i poogladania filmików z historii "powstawania" psa z wilka, rozwoju przyjaźni człowieka z psem i dotyczacych behawioru psa.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Click and Voice.”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   anna.schmidt
   Czas publikacji:
   czwartek, 30 kwietnia 2009 11:43
 • sobota, 18 kwietnia 2009
  • Instynkt pod kontrolą. Czyli jak dogadać się z psem. Metoda Click and Voice.

   Odbyło się dziś w Poznaniu seminarium z Jackiem Gałuszką, na powyższy temat. Postaram się w ciągu tygodnia napisać więcej na temat ciekawych treści, które pojawiły się podczas wykładów, a dziś chciałabym się podzielić tylko moimi refleksjami po owym seminarium, a przy okazji będą one pewnie odpowiedzią na niektóre komentarze z poprzedniego wpisu.

   1. Dla mnie każde uczestnictwo w seminariach poświęconych psom jest źródłem nowej wiedzy, odświeżeniem starych wiadomości, pozwala mi lepiej zrozumieć psy, a przede wszystkim mobilizuje mnie do aktywniejszej i systematyczniejszej pracy z moimi psiakami. Miło jest mieć psa/psy, ale czesto zapominamy, że to nie kolejny "gadżet" domowy, tylko ktoś komu trzeba poświęcić czas, uwage, kogo trzeba poznawać, starać się rozumieć, poznać wiadomości o uczeniu się owego "stwora" którego posiadamy, jego emacjach itp. I znowu tu mam skojarzenie z posiadaniem dzieci. Jak w podobny sposób nie rozumiemy psychiki, czy zasad rozwoju dziecka, to też się z nim nie dogadamy i zazwyczaj usiłujemy zamiast porozumienia i akceptacji uzyskać posłuch i kontrole, przez nakazy, władze, krytyke i pokrzykiwanie (o biciu nie pisze, bo to było w poprzedniej notce).  Ale nie o tym mam pisać, tylko o psach... Wracając do psów, to coraz częściej wydaje mi się, że czasem należałoby przed, lub po zakupie psa przechodzić kurs obsługi owego psa, tak jak inwestuje się w kurs prawa jazdy, aby jeździć samochodem, czy kursy przedmałżeńskie. Cieszy mnie jednak to, że na psich seminariach pojawia się tak wiele osób i że coraz więcej jest ludzi, którzy z ogromną wiedzą i świadomością decydują się na posiadanie psa. I to jest + :)

   2.Kolejna moja refleksja wiązała się z faktem, że ludzie często zapominają o tym, że pies posiada instynkt oraz, że psie zachowania można przypisać do 3 wzorców:

   -unikanie niebezpieczeństwa

   -rozmnażanie

   -zdobywanie pożywienia.

   Więc jeżeli pies boi się właściciela, bo na niego nakrzyczał jak przyszedł, to będzie w przyszłości unikał szybkiego przyjścia do pana/pani, lub może nawet zacząc powarkiwać na delikwenta ze strachu.  Jeżeli spotyka go coś nowego, to ma prawo się tego bać (ważność dobrej socjalizacji). Jeżeli pies zjada świństwa z krzaków i ryje w koszu na śmieci, to robi to w celu zdobycia pożywienia i lepiej jest w takiej sytuacji pokazać mu coś alternatywnego i bardziej atrakcyjnego do jedzenia, lub nauczyc psa oddawania tego co znalazł. 

   3. Pamietajmy o tym, że psy mają emocje, są inteligentne i lubią się bawić, sprawiać sobie przyjemność.

   4. Pamietajmy też o prostym mechaniźmie uczenia się u psów, tzn. że pies ma tendencje do powtarzania zachowania, które przyniosło mu korzyść. Dotyczy to niestety nie tylko pozytywnych zachowań, ale też i negatywnych. Dlatego tak ważne jest abyśmy to my-właściciele stanowili dla psa większą przyjemność niż to co robi negatywnego (chętniej przestanie robić coś niepożądanego). A niestety w sytuacji jak ktoś skrzyczy, czy zleje psa, to w pamięci psa i tak może pozostać wcześniejsza przyjemność z negatywnego zachowania, (oszczekania kogoś, pogoni za zwierzyną itp.) niż późniejsza kara. Dlatego negatywne zachowania tak często pies powtarza, mimo karcenia.

   Więc, jeżeli pies biega wokół płotu i szczeka na przechodniów, to prawdopodobnie (biorąc pod uwage punkt 3 i 4) czerpie z takiego zachowania jakąś korzyść (np.zabawa). Jeżeli skacze na domowników, a oni krzyczą na niego, to ma jeszcze większą frajde, bo skupia na sobie uwage. Jeżeli goni za sarną, to jasne że sprawia mu to przyjemność (i dodatkowo wiąże się z instynktem).  I cóż nam pozostaje? Być bardziej atrakcyjnym dla swojego psa i np. możemy mu wydać komendę "siad", jak wchodzi ktoś do domu, a potem nagradzać pożądane zachowanie, czy zablokować łańcuch instynktu łowieckiego (smycz, odwrócenie uwagi), lub zwyczajnie wiedzieć, "że pies tak ma" i przewidywać o ile to możliwe "łowieckie" sytuacje (dlatego przestałam spuszczać moje psy ze smyczy w lesie).

   A o tym o czym dokładnie było seminarium z Jackiem Gałuszką będzie później, jak przestanę gonić czas... ;)A na razie zostawiam kolejny edukacyjny filmik:http://www.tvs.pl/index.php?id_materialu=3363

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Instynkt pod kontrolą. Czyli jak dogadać się z psem. Metoda Click and Voice.”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   anna.schmidt
   Czas publikacji:
   sobota, 18 kwietnia 2009 23:26
 • wtorek, 18 listopada 2008
 • niedziela, 19 października 2008
 • czwartek, 27 marca 2008
  • Kynoterapia i jej zastosowanie w praktyce

   To tytuł kursu organizowanego przez Fundację Sekret Gai w Poznaniu. Kurs odbędzie się: 26-27 kwietnia 2008r. w Zespole Szkół Specjalnych nr 103 w Poznaniu, na ul. Rycerskiej 43 (to tam gdzie mamy zajęcia z Terim i Kiką). Kurs skierowany jest do pedagogów, psychologów, terapeutów i wszystkich osób zainteresowanych terapią z udziałem psa.

   Program kursu:

   1. Co to jest kynoterapia

   -definicja kynoterapii

   -rodzaje kynoterapii stosowane w Polsce (charakterystyka, opis i przykłady)

   -dokumentacja kynoterapeutyczna

   2. Pies Terapeuta

   -cechy psa terapeutycznego

   -dobór psa terapeutycznego

   -podstawy wiedzy na temat szkolenia psa terapeutycznego

   -typy osobowości psa

   -Calming Signals

   3. Pielęgnacja, profilaktyka zdrowia psa.

   4. Podstawy wiedzy o różnych chorobach usprawnianych przez kynoterapię (scenariusze zajęć, przykłady)

   -Autyzm

   -Mózgowe porażenie dziecięce

   -ADHD

   -Alzheimer

   -Zespół Downa

   5. Wolontariat w świetle ustawy "O działalności pożytku publicznego i wolontariacie."

   6. Warsztaty z udzialem psów.

   Zajęcia będą prowadzić doświadczeni kynoterapeuci, pedagog specjalny, psycholog kliniczny, a także weterynarz.

   Kurs odbywa się bez psów uczestników.

   Cena kursu: 250 zł.

   Więcej informacji u Grażyny Jujki, tel. 0887788568, lub Matyldy Pachowicz, tel. 0609664997 i na www.mampsa.pl

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Kynoterapia i jej zastosowanie w praktyce”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   anna.schmidt
   Czas publikacji:
   czwartek, 27 marca 2008 18:12

Kalendarz

Maj 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

tekst alternatywny

Szczypta Świata - produkty Fair Trade, yerba mate, muzyka Putumayo, chusty do noszenia dzieci, biżuteria etniczna Psy, rasy psów, pies w hodowli, psy rasowe, wszystko o psach PustaMiska - akcja charytatywna

Opcje Bloxa