Psia Terapia

W dżungli życia,w życia buszu zawsze Ci pomogą cztery łapy, para uszu, oczy, nos i ogon . L.J.Kern

Wpis

poniedziałek, 02 lipca 2012

"Kupiliśmy Zoo" Beniamin Mee

Nie jest to niezbędna lektura dogoterapeuty, ale może stać się lekturą na wakacje i dla miłośnika zwierząt wszelakich. Pod samym tytułem książka ma dopisek "Niesamowita, lecz prawdziwa historia podupadającego zoo i dwustu zwierząt, które na zawsze odmieniły pewną rodzinę". Brzmi nieźle i to zachęciło mnie do jej przeczytania. To co najlepsze w tej książce znajduje się na jej samym początku i końcu, czyli prolog, 1 rozdział i zakończenie. Nie będę ukrywać, że środek książki jest momentami nużący. A wszystko niestety za sprawą sposobu pisania autora. Książka jest napisania jak reportaż, albo poradnik dla potencjalnego nabywcy zoo. Bardzo dużo faktów, opisów zachowań, działań biznesowych. Sporo wtrąceń edukacyjnych na tematy zwierząt, teorii biofilii, leczenia raka mózgu. Niestety taki sposób pisania pozbawił ciekawą historię życia autora i jego rodziny dynamiki i kolorytu i trochę zniszczył tę opowieść. Czytając zastanawiałam się nad przyczynami takiego sposobu relacjonowania historii przez autora. Nie podejrzewam go o brak talentu pisarskiego, bo autorem jest  dziennikarz, felietonista, autor poradnika. Im bardziej zagłębiałam się w książkę, tym bardziej wydawało mi się, że jej styl pisania (oparcie na relacjonowaniu faktów, elementy edukacyjne) jest obroną przed emocjonalnym podejściem do bardzo trudnych w życiu autora lat. W 2005 roku zmarł ojciec autora, niewątpliwie ważna postać, co podkreśla zakończenie książki, rok później autor kupuje zoo w Dartmoor i tego samego roku umiera mu żona, chorująca na glejaka mózgu. Wydaje mi się, że książka powstała chyba zbyt wcześnie od tych wydarzeń i można ją było ja napisać takim relacyjno-faktograficznym językiem, który chronił przed emocjonalnością i powtórnym przeżywaniem niewątpliwie dramatycznych chwil w życiu autora. Ta książka napisana innym językiem, mogłaby być bardzo wzruszającą, dynamiczną, dowcipną historią (bo autor nie jest pozbawiony poczucia humoru, jak i dystansu do siebie) i niepowtarzalną, ale niestety w obecnym wydaniu taką  jest nie do końca.

Znalazłam też niestety parę błędów i nieścisłości wynikających albo z tłumaczenia, albo błędów redakcyjnych (np. chemoterapia zamiast chemioterapii, czy raz podana data nabycia zoo na okładce jako 2004rok, a raz 2006r.).

Sama opowieść i kilkuletnia historia życia autora jest niezwykła i warto się w nią zagłębić. Brytyjski dziennikarz, z żoną i dwojgiem dzieci przeprowadza się z Anglii na południe Francji. Tam remontuje stare stodoły, które stają się ich domem, zaprzyjaźnia się z mieszkańcami francuskiej wsi i zaczyna sielankowo żyć z rodziną, z psem, kotami, w pięknym otoczeniu. Tę sielankę zakłóca dramat choroby żony, u której wykryto glejaka mózgu. W 2004 roku, pojawia się też oferta kupna podupadającego zoo w Dartmoor, które dopiero w 2006 roku staje się własnością autora książki, jego żony, brata i matki. Książka opisuje etapy dochodzenia do kupna zoo, jego modyfikacje, postępującą chorobę żony, ucieczki dzikich zwierząt, zmagania się z biurokracją, wierzycielami, szczurami, brakiem pieniędzy, a także z obecnością ekipy filmującej te wydarzenia dla BBC2. 

Dla kogo ta książka? Dla tych co potrafią uruchomić wyobraźnię i dopowiedzieć sobie emocjonalność tych wszystkich sytuacji, bo bez tego książka może być odebrana jako poradnik dla nabywców zoo. Dla mnie, jako psychologa-psychoterapeuty, mimo znużenia w czytaniu, stanowiła małe studium człowieka w obliczu ogromnych życiowych zmian, człowieka, który chciał pokazać jak wiele dla niego w trudnym momencie życiowym, znaczył świat przyrody i zwierząt. Ech, ciśnie się na zakończenie motto mojego bloga: "W dżungli życia, w życia buszu zawsze ci pomogą, cztery łapy, para uszu, oczy, nos i ogon" (L.J.Kern)

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
anna.schmidt
Czas publikacji:
poniedziałek, 02 lipca 2012 13:28

Polecane wpisy

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

tekst alternatywny

Szczypta Świata - produkty Fair Trade, yerba mate, muzyka Putumayo, chusty do noszenia dzieci, biżuteria etniczna Psy, rasy psów, pies w hodowli, psy rasowe, wszystko o psach PustaMiska - akcja charytatywna

Opcje Bloxa