Psia Terapia

W dżungli życia,w życia buszu zawsze Ci pomogą cztery łapy, para uszu, oczy, nos i ogon . L.J.Kern

Wpis

wtorek, 27 listopada 2007

"Witaj, piesku! Dogoterapia we wspomaganiu rozwoju dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych" Beata Kulisiewicz

Znalazłam na forum szkoleniowym psów pytanie czy ktoś czytał  książkę B. Kulisiewicz "Witaj, piesku!" i mimo, że autorka pytania uzyskała już odpowiedź, pomyślałam sobie, że skoro czytam większość książek o dogoterapii, to dlaczego nie podzielić się nimi na blogu?

Książka napisana przez Beatę Kulisiewicz dotyczy dogoterapii pedagogicznej. Skierowana jest przede wszystkim do osób pracujących z dziećmi przedszkolnymi i wczesnoszkolnymi, rozwijającymi się normalnie, z lekkim upośledzeniem umysłowym, czy z deficytami rozwojowymi. Jest tam bogactwo zabaw i ćwiczeń do zastosowania na zajęciach dogoterapeutycznych, zarówno indywidualnych, jak i możliwych do wykorzystania w zajęciach klasowych. Bardzo podobało mi się, że autorka podzieliła propozycje ćwiczeń, biorąc pod uwagę różne cele terapeutyczne. Ułatwia to na pewno pracę dogoterapeuty, który ma gotowe propozycje ćwiczeń na zajęcia, np. wspomagające naukę liczenia, umiejętność klasyfikacji, analizy i syntezy, nazywania kolorów, rozwój mowy, rozwijające orientacje przestrzenną, samodzielność, sprawność ruchową i koordynacje, czy kształtujące orientacje przestrzenną (i inne). Książka zawiera też gotowe pomoce, tj. kolorowanki, labirynty, wierszyki, opowiadania itp. Moje córeczki były nimi zachwycone i musiałam im je kserować, albo przerysowywać :-)

Książka napisana jest bardzo czytelnym językiem, zrozumiałym nie tylko dla psychologów i pedagogów. Wiem z opinii osób, z innym wykształceniem, że jest ona odbierana jako jedna z przystępniejszych lektur dogoterapeutycznych. W pierwszej części książki opisany jest rys historyczny zajęć z udziałem zwierząt, a później  organizacja i przebieg zajęć dogoterapeutycznych.  Podoba mi się, że Beata Kulisiewicz podkreśla  rolę diagnozy dziecka, określenia jego poziomu umiejętności i dostarcza nawet gotowy kwestionariusz ułatwiający rozpoznanie poziomu rozwoju dziecka. Na podstawie takiego kwestionariusza, można potem wytyczyć cele dalszej pracy terapeutycznej, z udziałem psa i wykorzystać prezentowane w książce ćwiczenia.

Podsumowując, książka dobrze wprowadza do pracy początkującego dogoterapeutę, a dla już pracujących, jest "kopalnią" zabaw do wykorzystania na zajęciach.  Trzeba natomiast wiedzieć, że nie ma w niej ćwiczeń do pracy z dziećmi z głębokim i znacznym upośledzeniem umysłowym i z dużymi dysfunkcjami rozwojowymi, oraz fizycznymi. Ale trudno wymagać, aby w małej książce było wszystko...:-)

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
anna.schmidt
Czas publikacji:
wtorek, 27 listopada 2007 18:02

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

 • gagaku napisał(a) komentarz datowany na 2007/11/28 17:09:43:

  Chłonę jak gąbka przedstawiane przez Ciebie informacje. Dziękuję

 • anna.schmidt napisał(a) komentarz datowany na 2007/11/28 17:49:26:

  A ja bardzo Ci dziękuję za zagadkę matematyczną, rozwiązałam bez kalkulatora! :-)

 • Gość napisał(a) z *.internetdsl.tpnet.pl komentarz datowany na 2008/09/24 13:41:39:

  Drodzy czytelnicy, polecam również znakomitą książkę autorstwa Anny Franczyk, Katarzyny Krajewskiej oraz Joanny Skorupy pt. Animaloterapia
  Program Przedszkolnego Klubu Animals "Cztery łapy" Oficyny Wydawniczej Impuls

 • Gość napisał(a) z *.internetdsl.tpnet.pl komentarz datowany na 2008/09/24 13:44:15:

  "Witaj piesku" - www.impulsoficyna.com.pl/?t=katalog&id_kategorii=6&id_podkategorii=11&id=518

  "Animaloterapia" - www.impulsoficyna.com.pl/?t=katalog&id_kategorii=6&id_podkategorii=11&id=588

Dodaj komentarz

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

tekst alternatywny

Szczypta Świata - produkty Fair Trade, yerba mate, muzyka Putumayo, chusty do noszenia dzieci, biżuteria etniczna Psy, rasy psów, pies w hodowli, psy rasowe, wszystko o psach PustaMiska - akcja charytatywna

Opcje Bloxa